П`ятниця, 19.04.2024, 01:31

Як обрати професію

«Обери професію «по душі» і   жодного дня у житті не будеш працювати...»
                                                                                    Конфуцій
Мій друг! Я пропоную тобі зупинитися на хвилинку, відкласти усі свої заняття і задуматися. Над чим? Над тим, хто ти є зараз, ким бажаєш бути у майбутньому, як досягти своїх мрій. Як ти розумієш, це важливі питання, на які треба знайти оптимальні відповіді, щоб потім ти зміг пишатися собою, своїм життям, своїми досягненнями. Згоден? Тоді вперед - до своєї мрії!
Напевно, тобі відомо, що якісні знання - це фундамент благополуччя у майбутньому. Тому виходить, що освіта - це своєрідний «соціальний ліфт», здатний підняти людину на значну висоту у сфері досягнень.
Як обрати вірний шлях? Як зорієнтуватися у різноманітті професійного світу?
7 основних кроків до визначення своїх професійних бажань та можливостей:
1 крок. Складіть список привабливих професій, тих, що підходять Вам.
Складіть список тих професій, які вам подобаються, за котрими ви б бажали працювати, які вас приваблюють.
2 крок. Складіть перелік вимог обраних професій.
- складіть список свої вимог;
- обрана професія та майбутній рід діяльності;
- обрана професія та життєві цінності;
- обрана професія та життєві цілі;
- обрана професія та цілі на «сьогодні»;
- обрана професія і можливість працевлаштування за фахом;
- обрана професія та нахили та здібності;
- бажаний рівень професійної підготовки;
- бажаний зміст, характер та умови праці.
3 крок. Визначте значимість кожного із вимог. Визначте, наскільки усі перелічені вимоги значні. Можливо є такі, які, за великим рахунком, не потребують ретельної уваги.
4 крок. Оціните свою відповідність вимогам професії, яка вам підходить.
Крім вимог, які є у вас до професії, існують і професійні вимоги до претендентів. Проаналізуйте наскільки розвинуті у вас професійні якості, інтелектуальні здібності, психологічні відмінності, стан здоров'я вимогам професії.
5 крок. Підрахуйте та проаналізуйте результати.
Проаналізуйте, яка із професій з переліку більш підходить вам за всіма пунктами.
6 крок. Перевірка результатів.
Щоб переконатися у вірності ваших розмірковувань, обговоріть своє рішення з друзями, батьками, вчителями, психологом, профконсультантом центру зайнятості.
7 крок. Визначте основні практичні кроки до успіху.
Отже, Ви прийняли остаточне рішення. Тепер важно визначити в яком учбовому закладі зможете отримати необхідну освіту, як розвивати у собі професійно важливі якості, як отримати практичний досвід роботи за обраною спеціальністю, як підвищити свою конкурентоспроможність на ринку праці. Звичайно універсальних рецептів немає. Але у нагоді стане і використання формули
«Хочу - Можу - Треба». «ХОЧУ» - це те, що вас зацікавлює у професії. «МОЖУ» - це ваші здібності, можливості, стан здоров'я, що потрібні для обраної професії.
«ТРЕБА» - попит на обрану професію на місцевому та регіональному ринку праці.
Проаналізуйте отримані відповіді. Якщо тричі повторюється одна і таж професія - вибір зроблено вірно.
Після того, як Ти отримав деяку інформацію, стосовно свої професійних вподобань, заглянь у професійний гороскоп. Цікаво, а які поради дають зірки? Але їм з верху мабуть видніше! Але пам'ятай, вибір завжди за Тобою!
Хочу звернути Твою увагу на чинники, які можуть вплинути, як позитивно, так і негативно на Твій професійний вибір.
1 Позиція старших членів сім'ї - які вважають, що несуть пряму відповідальність за твоє благополуччя і тому прагнуть нав'язати свою думку. До речі, не так вже погано, коли хто-небудь за тебе переживає і хоче допомогти, але все таки - це твоє майбутнє. Залиши за собою остаточний вибір. І навіть право на помилку!
2 Позиція друзів і подруг - дружні стосунки в юнацькому віці часто дуже міцні і можуть серйозно впливати на вибір професії. Але спробуйте ухвалити незалежне рішення, знову-таки: це твоє майбутнє. Для цього слід дотримуватися правила - ухвалене рішення повинне відповідати твоїм інтересам, і нічиїм більше!
3 Позиція вчителів, шкільних педагогів -
спостерігаючи за поведінкою, учбовою і позаучбовою діяльністю учнів, досвідчений педагог може знати багато такого, що приховано від непрофесійних очей. Тому, якщо у тебе виникли проблеми з вибором професії, запитай у вчителя. Звичайно, у того, якому ти довіряєш. І знову-таки, стеж, щоб остаточне рішення відповідало твоїм інтересам.
4 Особисті плани і уявлення про майбутню роботу. У тому числі і уявлення про передбачуваний рівень доходів. Щоб ці уявлення не були занадто відірваними від землі, потрібно постаратися дізнатися якомога більше про свою майбутню професію. Не соромся питати, знайомся з людьми, дізнавайся про все досконально. Краще витратити небагато часу сьогодні, чим кусати собі лікті після закінчення ВНЗ.

5. Здібності - спирайся на них не тільки за успіхами в навчанні, але і за досягненнями в найрізноманітніших видах діяльності. Не забувай також і про можливість удатися до допомоги психолога, пройти тестування, скористатися радою досвідченого педагога.
6 . Рівень вимог на суспільне визнання. Як би
складно це не звучало, суть приблизно така: кожна людина прагне визнання, воно є винятково важливим для особи. І тим не менше: не кожному призначено стати знаменитим співаком, видатним політиком або лауреатом Нобелівської премії. Плануючи свій трудовий шлях, зважай на реалістичність вимог. Адже за розчарування доводиться платити дуже дорого.
7. Інформованість - важливо подбати про те, щоб
зібрані відомості про професію не виявилися спотвореними, неповними, односторонніми. Якщо професія тобі сподобалася просто тому, що в кіно це виглядає класно, дізнайся, як йдуть справи насправді. Як? Можна попроситися стати учнем або асистентом професіонала, поговорити з тим, хто вже працює за цією професією.